نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

Blog Article

نحوه ثبت شرکت در ایران مرحله به مرحله
مقدمه
ثبت شرکت در کشور ایران یکی از اساسی‌ترین مراحل برای آغاز بیزینس است. در این مقاله، به طور کامل نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید بیزینس خود را ثبت کنید.
انواع مختلف شرکت‌های تجاری در ایراندر ایران، گونه‌های متنوع شرکت‌های کسب و کار وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط ویژه خود را دارند. در این مطلب، به بررسی مهم‌ترین انواع شرکت‌های بازرگانی در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی بزرگ
یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی در ایران، شرکت سهامی بزرگ است. در این گونه شرکت، سرمایه به سهام تقسیم می‌شود و اعضا می‌توانند سهام‌ها را بخرند و در سود کسب و کار سهیم شوند.

شرکت سهامی خاص
مدل دیگری از شرکت‌های بازرگانی، شرکت سهامی خاص است. در این گونه شرکت، بودجه به قسمت‌های بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد شرکا مشخص است و سهام‌ها قابل انتقال در بازار مالی نمی‌باشند.

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت محدود، نوع دیگری از شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران است. در این نوع بیزینس، مسئولیت شرکا به اندازه اعتبار وارد شده در شرکت محدود می‌شود و سهامداران در صورت دیون بیزینس، تنها به اندازه بودجه سرمایه‌گذاری شده متعهد خواهند بود.

شرکت تضامنی
شرکت تضامنی و همبسته یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی است که در این نوع، مسئولیت شرکا به مقدار کل بدهی‌ها بیزینس خواهد بود. در این مدل کسب و کار، هر یک از سهامداران تعهد نامحدودی در برابر دیون کسب و کار دارند.

شرکت نسبی
شرکت نسبتی مدل دیگری از شرکت‌های کسب و کار است که در آن، مسئولیت شرکا به میزان سهم الشرکه‌ها آنها در شرکت بسته به به تمام قروض کسب و کار محدود می‌شود.

شرکت همیاری
شرکت همیاری یکی از انواع شرکت‌های تجاری است که با هدف تامین نیازهای سهامداران و ارتقاء شرایط اقتصادی شرکا راه‌اندازی می‌شود. در این گونه کسب و کار، سود و زیان به نسبت سهم الشرکه سهامداران بخش‌بندی می‌شود.

نتیجه‌گیری
در این مطلب، به بررسی انواع مختلف شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران آشنا شدیم. هر نوع از این شرکت‌ها ویژگی‌ها و شرایط ویژه خود را دارند که با در نظر گرفتن ضرورت‌ها و اهداف می‌توانید شرکت مناسب خود را انتخاب کنید.


گام اول: انتخاب عنوان شرکت
اولین مرحله در فرآیند راه‌اندازی شرکت، تعیین یک نام برای کسب و کار است. نام شرکت باید یگانه باشد و با عناوین دیگر تفاوت داشته باشد.

مرحله دوم: تدوین اساسنامه
در این گام، باید اصول و قوانین شرکت خود را بنویسید. این اساسنامه شامل اطلاعات اعضا، نوع فعالیت، سرمایه اولیه و جزئیات دیگر است.

گام سوم: ثبت در سیستم دولتی
بعد از نوشتن اساسنامه، باید اطلاعات شرکت را در سیستم رسمی ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. جهت این اقدام، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید.

گام چهارم: دریافت مجوزهای لازم
بسته به نوع فعالیت کسب و کار، ممکن است نیاز به اخذ مجوزهای گوناگون از نهادهای مختلف داشته باشید. این مجوزها شامل گواهی بهداشت، مجوزهای زیست محیطی و گواهی‌های فنی می‌شود.

گام پنجم: باز کردن حساب بانکی
آخرین مرحله، ایجاد حساب بانکی به نام بیزینس است. این حساب برای تراکنش‌های مالی و کنترل مالی کسب و کار ضروری.

جمع‌بندی
تاسیس شرکت در کشور ایران با در نظر گرفتن مراحل ذکر شده امکان‌پذیر است. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان کارآمد باشد و بتوانید بیزینس خود را به آسانی تاسیس کنید.

منبع : ثبت شرکت

Report this page